Adeli pobyt 16.-28.ledna 2012

Po náročném shánění finančních prostředků na dvoutýdenní pobyt, jsme se konečně dočkali a jsme v Adeli centru ve slovenských Pieštanech.

 

Na Slovensko jsme vyrazili již v neděli, i když nástup do Adeli centra byl až v pondělí. Ale chtěli jsme se v klidu ubytovat a mít více času na cestu.

15.1. (neděle) - Po čtyřhodinové cestě, která byla bez komplikací a docela příjemná, jsme se ubytovali v hotelu Máj, který jsme měli již rezervovaný z Čech a který je hned vedle Adeli centra. Pokoj máme v  1. patře a je moc hezký a docela prostorný (oproti českým lázním je pokoj hodně velký). Zabydleli jsme se docela rychle, chvilku relaxovali a vyrazili na první večeři, která byla moc dobrá. Na večeři je výběr z 6 jídel, vždy jedna polévka a několik druhů salátů. Myslím, že každý si najde to své co má rád. Mně rozhodně první večeře moc chutnala. No a teď nás čeká první noc. Kubik už spinká a já půjdu pomalu taky.

16.1. (pondělí) - První den máme za sebou co se týče procedur. Bylo to dost hektické, ale zvládli jsme to. Kuba ráno vstával ve čtvrt na pět. Pak si hrál a v šest na hodinku usnul. Pak jsme měli fičák. Do Adeli jsme měli dorazit v devět. Hned jsme šli na kyslík, pak na prohlídku k lékaři, který je Rus. Změřil Kubovi vše co se dalo, zkusil hybnost končetin a trupu a pak nám představil náš čtyřčlený tým, který je super (dvě mladé slečny a dva mladí pánové. Všichni mají úžasný vztah k dětem). Pak jsme šli nastavit a vyzkoušet Adeli obleček, vyzkoušeli pár cviků a šli na masáž, která trvala 45minut a Kubíkovi se moc líbila. Pak ještě logopedie. A ještě někde v mezičase laser, ale to už ani nevím kdy to bylo. Kuba vše krásně zvládl i když byl už dost ospalý.

17.1. (úterý) - Dnes ráno jsme začali již v 7:40. První procedura byly teplé a studené zábaly na hrudníček. Poté následoval Adeli obleček. Protahování bylo dobré, ale potom při cvičení došlo už i na slzičky. Kubík byl po dvou hodinách dost unavený. Poté nás čekala masáž, při které si Kubík odpočinul. Pak jsme šli zpět na hotel, kde jsme si dali svačinku a spánek abychom načerpali nové síly. Ve 14:00 jsme měli další procedury a to laser, kyslík a pak logopedii. Poté už jsme šli na zaslouženou procházku. Byl to pro Kubu náročný den, ale zvládl to.

24.1. (úterý) - dál pokračujeme v intenzivním cvičení. Dnes byl Kubík moc šikovný, dobře se vyspinkal a tak cvičení v oblečku zvládal úžasně. Krásně plazil a vůbec u toho nebrečel. Ještě pár dní a jedeme domů.

26.1. (čtvrtek) - dnes jsme natočili všechny Kubíčkovi procedury, takže materiálu máme dosti. Snad bude čas z něj udělat nějaké video. Taky jsme byli na závěrečné prohlídce u pana doktora Dimitriho. S Kubíkem byl moc spokojený. Chválil ho, že zvládl dost náročný program bez problémů. Z výsledků je především spokojený, že se mu srovnala délka nožiček (tzn. povolila spasticita), dokonce nožičky od sebe roztáhne o 8cm více než na začátku. Zpevnil si tělo, hlavičku a poslední dny se  snažil v oblečku za pomocí i dobře plazit. Tak snad to takto půjde dál. Večer byl taky večírek na kterém se dětem rozdávali medaile za statečnost a pokroky, které udělali. I Kubík dostal svoji první medaily a diplom. Byl to moc hezký večer.

29.1. (neděle) - vrátili jsme se zpět domů. V Adeli to bylo moc skvělé. Všichni na nás byli moc hodní a my doufáme, že se nám podaří se tam brzy vrátit a tentokrát bychom rádi na dobu tří týdnů.

 

Náš denní program v Adeli centru

7:40    Termo-kryokontrastní terapie

Podporuje prokrvení a normalizuje svalový tonus. Slouží k tomu, aby se tělo pomocí teplých a studených gelových obkladů připravilo na pohybové cvičení v ADELI obleku. Tepelné prvky se umisťují na příslušné zóny těla jednotlivě tak, aby se pohybový systém ještě lépe připravil na intenzivní neurofyziologii.

 8:00    Adeli oblek - dvě hodiny

10:00    Léčebná masáž

Klasickou léčebnou masáž provádí fyzioterapeut resp. masér a trvá 45 až 60 minut. Je nezbytnou součástí léčebného programu, neboť je nutná k regeneraci svalstva po intenzivní ADELI terapii. Masáž podporuje prokrvení a zabraňuje vzniku svalové horečky. Dále podporuje účinnost dalších terapií ve stejný den - obecně je program navržen tak, že vícehodinová denní léčba sice maximálně nutí pacienta dělat pokroky, ale nevyčerpává jej.

Obden byla při masáži i léčba sirným bahnem. Při léčbě sirným bahnem se na tělo pacientů aplikuje sirné bahno - cenná přírodní substance. Bahno z lázeňského města Piešťany je jedinečné a známé v celé Evropě: díky cennému obsahu minerálů má léčivý účinek při onemocněních pohybového aparátu. Mezi mnohými pozitivními účinky sirného bahna mají u pacientů Adeli velký význam: redukce svalového napětí, lepší výživa kostí, chrupavek, meziobratlových plotének a vazivové tkáně.

11:00    Manuální terapie

Při manuální terapii lékař rukama ošetřuje klouby, páteř a měkké části těla. Manuální terapii je třeba chápat jako společný pojem pro osteopatii, chiropraxi a měkké manuálně metody. Léčba se zabývá speciálními diagnostickými a léčebnými metodami, které slouží k rozpoznání a léčbě poruch pohybového aparátu. Speciálními uvolňovacími a taktilními technikami se mají odstranit blokády kostí a svalů. Odbourávají se kontraktury, uvolňují se svaly a koriguje se držení hlavy a těla. Manuální terapii provádějí neurologové specializovaní v tomto oboru.

14:00     Reflexní terapie 

Stimuluje akupunkturní body pro další zdokonalování centrálního nervového systému. Zlepšuje bioelektrický stav (EEG) pacienta a redukuje tím vznik epileptických aktivit. Dále slouží k normalizaci svalového tonusu (stejně u hypertonických, tak u hypotonických pacientů).

14:30    Oxygenoterapie (léčba kyslíkem) 

Během terapie pacient vdechuje kyslíkovou směs s vysokým podílem kyslíku (koncentrace až do 95 %). Oproti tomu je podíl kyslíku v normálním vzduchu jen cca. 20%. Tato terapie zlepšuje zásobování celého organismu kyslíkem (zvláště mozku) a vyvolává různé léčivé účinky, mimo jiné zvyšuje výkonnost a rychlejší regeneraci po intenzivním zatížení. Léčba kyslíkem podporuje látkovou výměnu v mozku, což má pro naše pacienty zvlášť velký význam. Vdechováním prakticky čistého kyslíku se zlepšuje emocionální a psychický stav pacienta, zvyšuje se především odolnost vůči stresu a odbourávají se následky stresu.

14:45    Logopedie

Cílem logopedie je zlepšit schopnost pacienta mluvit a dorozumět se a tím celkově zlepšit jeho komunikaci. Logopedie provádějí v ADELI Centru lékaři s logopedickou specializací a terapie je velmi individuální. V závislosti na typu poruchy (dysartrie, afázie, dyslálie, atd.) se aplikují příslušné cvičení a terapie. Sem patří různé řečové cvičení, cvičení polykání a dechová cvičení, orofaciální masáž, metoda Castillo-Morales a senzomotorický trénink.

 

VIDEO Z NAŠEHO PRVNÍHO POBYTU MŮŽETE SHLÉDNOUT ZDE:malkovski.rajce.idnes.cz/ADELI_centrum#ADELI_centrum_-_Jakub_Navara_-_maly_format.jpg